נגישות

שאלות ותשובות בנושא תאונות עבודה - דעו את זכויותיכם!

+ -
בעמוד זה תוכלו למצוא תשובות כלליות לשאלות הנפוצות ביותר בתחום תאונות העבודה ומיצוי זכויות הנפגע מול המוסד לביטוח לאומי.  שימו לב, המידע הינו ראשוני וכללי וכמובן שאינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי, בין אם זה מתנדבי הארגון או עורך דין מומחה לחוק הביטוח הלאומי. לקבלת התשובה הקישו על השאלה הרצויה.


1. נפצעתי במהלך יום העבודה מה הצעדים הראשונים שעלי לעשות?

לעדכן את הממונה עליך שנפצעת בעבודה ולעדכן את מי שמטפל בך בביה"ח או בקופ"ח שירשמו שהתאונה קרתה במהלך העבודה.  לאחר מכן יש לבקש מהמעסיק למלא טופס ב.ל 250 (בקשה למתן טיפול רפואי לנפגע בעבודה) ובו מצויינים פרטי העובד, פרטי המעסיק ונסיבות התאונה.  לאחר מכן יש למלא טופס ב.ל 211 (הודעה על פגיעה בעבודה).  את שני הטפסים האלה וכן את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים כולל תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה (שמקבלים מהרופא המטפל) ומכתב שחרור מביה"ח (אם יש), יש להעביר למוסד לביטוח לאומי.  חשוב מאוד- לא לעכב את הגשת טופס ב.ל 211 בשל מסמכים חסרים. 

2. איך אני יכול לדעת אם הפציעה או הפגיעה שלי היא תאונת עבודה?

אם מדובר בפציעה קלאסית כמו למשל נפילה מסולם, חתך ממסור, כוויה, התחשמלות, נפילה במדרגות שיש לה קשר ישיר לעבודה וכן תאונות דרכים בדרך לעבודה וממנה או כל חבלה שנגרמת עקב גורם חיצוני, בדרך כלל המוסד לביטוח לאומי יכיר בתאונה כתאונת עבודה.  בשונה מפציעות וחבלות, ההכרה במחלות מסובכת יותר.  בכל מקרה כדאי להתייעץ.

3. אני זקוק לייעוץ ראשוני לגבי פציעה בעבודה, עם מי כדאי לי להתייעץ? 

אנו ממליצים בכל מקרה לפנות אלינו לייעוץ ראשוני, כמובן ללא עלות. במידת הצורך, יהיה עלייך לפנות לייעוץ משפטי לפי בחירתך.

4. התחלתי לטפל בענייני בעצמי, פניתי לביטוח הלאומי או לעו"ד או לחברה למיצוי זכויות.  האם עדיין כדאי לי לפנות אליכם? 

בודאי!  נציגי הארגון הם בעלי ניסיון רב מאוד בנושא מיצוי זכויות ושיקום של נפגעי עבודה.  הם בודאי יוכלו לספק נקודת מבט רחבה על הטיפול בעניינך.  חשוב לדעת שנציגי הארגון יטפלו בעניינך ללא עלות וללא כל אינטרס אחר, למעט טובתך האישית ועתידך.

5. איזה טפסים צריך למלא ומי צריך למלא אותם? 

הטופס הראשון והחשוב ביותר שיש למלא נקרא ב.ל 250 שהמעסיק ממלא ובו מפרט את נסיבות התאונה.  לאחר מכן צריך למלא טופס ב.ל 211 שאותו ממלא גם הנפגע וגם המעסיק. (ראה עוד פרטים בתשובה לשאלה מס' 1)

6. מה עושים אם המעסיק מסרב למלא לי את הטפסים?

כאשר אתה ממלא את טופס ב.ל 211, יש לציין שהמעסיק סירב למלא טופס ב.ל 250 וכן לרשום שהמעסיק אף סירב למלא את חלקו בטופס, ב.ל 211.  ברוב המקרים המוסד לביטוח לאומי יפנה ישירות אל המעסיק וימשיך לטפל בתביעה שלך בכל מקרה.

7. מה אני עושה אם המעסיק שלי כתב (בטופס ב.ל 250) הסבר אחר למה שקרה?

בטופס ב.ל 211 אתה זה נדרש לפרט את הגרסה של התאונה, לכן פרט את הנסיבות כפי שהיו וציין שזו הגרסה בניגוד למה שכתב המעביד בטופס ב.ל 250.

8. עשיתי תאונת דרכים בדרך לעבודה, בחזרה מהעבודה או במהלכה?  האם זו תאונת עבודה או תאונת דרכים? את מי תובעים?

זו גם תאונת עבודה וגם תאונת דרכים ולפיכך תובעים גם את הביטוח הלאומי וגם את ביטוח החובה שלך. 

9. אם התאונה בעבודה קרתה באשמתי המוחלטת. לדוגמא נפצעתי בראש כי לא חבשתי קסדת מגן בניגוד מפורש להוראות הבטיחות של המעביד.  האם המוסד לביטוח לאומי עדיין יכיר כי כנפגע עבודה?

בהחלט כן.  חוק הביטוח הלאומי מכיר בתאונה שקרתה תוך כדי ועקב העבודה, בלי קשר לאשמה כזו או אחרת.

10. אני גר בבאר שבע ועובד בת"א,  לאיזה סניף של הביטוח הלאומי עלי לפנות?

תמיד להגיש את הטפסים בסניף הקרוב למקום מגורייך.  אם אינך בטוח, את פרטי הסניפים ואת מי הם משרתים, באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ובקו החינם 6050*

11. קיבלתי הודעה מביטוח לאומי שהוא אינו מכיר בתאונה שלי כתאונת עבודה.  מה עלי לעשות?

אם ביטוח לאומי שולח לך מכתב שהוא אינו מכיר בתאונה שלך (לא בגלל סיבות טכניות של אי הגשת מסמכים), הדרך היחידה להשיג על ההחלטה היא באמצעות הגשת תביעה לבית הדין לעבודה.

12. נפצעתי בעבודה, האם כדאי לי לנצל ימי מחלה?

על פי רוב, עובד שנפגע בעבודה לא יכול לנצל את ימי המחלה הצבורים לו, אלא עליו להמתין להכרה של הביטוח הלאומי שישלם לו דמי פגיעה, אשר מחליפים למעשה את ימי המחלה.

13. אני עצמאי ועובד בבית.  נפצעתי במהלך העבודה.  האם זו תאונת עבודה? 

פציעות מסוג זה יותר קשות להכרה ע"י המוסד לביטוח לאומי אבל בהחלט אפשריות, אם תוכיח לביטוח לאומי, שהפגיעה ארעה תוך כדי ועקב העבודה בבית.

14. נפגעתי בעבודה בעבר, הוכרתי ע"י ביטוח לאומי כנכה עבודה, אבל אינני בטוח שקיבלתי את מלוא זכויותי?  מה עושים?

כנפגע עבודה יש לך הזכות לבקש דיון מחודש בעניינך כל חצי שנה למשך כל החיים.  אם אתה סבור שקיימת החמרה במצבך הרפואי מאז שקיבלת את החלטת הוועדה האחרונה, אתה יכול לבקש דיון מחדש.  כעקרון, אם היית בוועדה לעררים שקבעה לך את אחוז הנכות הרפואית וחלפו 60 יום מהמועד שקיבלת את החלטת וועדה, היא הופכת לסופית.  רק במקרים של החמרה רפואית, הדרך היחידה לשנותה היא כאמור על ידי בקשה לדיון מחדש.

15. מה אומר החוק החדש (שנכנס לתוקף ב-5.12.2015) לגבי שכר טרחת עו"ד?

החוק סבוך ומורכב אבל הוא קובע שכל עורכי הדין יגבו שכר טרחה זהה.  מדובר ב-17% + מע"מ משישים קצבאות לכל היותר.  כדאי להציץ בהסבר לחוק החדש באתר.

16. מה ההבדל מבחינתי בין עו"ד לחברת מיצוי זכויות ('לבנת פורן', 'זכותי' וכו')?

על פי פסק דין 'לבנת פורן' של ביהמ"ש העליון מיוני 2014, הסיוע שחברות מיצוי הזכויות מוגבלות אליו, הוא סיוע טכני ורפואי (חוות דעת רפואיות) בלבד, סיוע שאינו משפטי.  מטבע הדברים הטיפול של חברות מיצוי הזכויות לא מביא בחשבון את התמונה המשפטית המלאה של המבוטח.  לעומת זאת, עו"ד מוסמך לטפל בתיק בכל הערכאות השיפוטיות מהנמוכה ועד הגבוהה ביותר.  בנוסף לכך חברות מיצוי הזכויות אינן כפופות לפיקוח ולאתיקה המקצועית המחייבת את עורכי הדין. אנו בארגון ממליצים לפנות אך ורק לעורכי דין מומחים לחוק הביטוח הלאומי. 

17. האם קיימת התיישנות על הגשת תביעה לפגיעה עקב תאונת עבודה? 

בשונה מהליך שמתנהל בביהמ"ש שבו תביעה תוגש לאחר תום מועד ההתיישנות תביא ברוב המקרים לסגירת התיק, הגשת תביעה למוסד לביטוח לאומי באיחור של יותר משנה (שיהוי), עלולה לפגוע בזכויותיו הכספיות של המבוטח (כלומר המבוטח לא יפוצה על תקופת האיחור),  אך לרוב לא תחסום את דרכו מבירור התביעה לגופה. 

18. עשיתי תאונת עבודה בעבר, הגשתי תביעה ולא הוכרתי ע"י הביטוח הלאומי.  חלפו כמה שנים מאז.  נאמר לי שחבל שלא עשיתי עם זה כלום.  האם אפשר לעשות משהו עכשיו?

על פי רוב, אם חלפו 12 חודשים מיום שקיבלת מכתב שהתאונה אינה מוכרת, אין מה לעשות.

19. קיבלתי מהרופא אישור מחלה לחודשיים בעקבות הפציעה הזאת. האם הביטוח הלאומי ישלם לי וכמה?

כעקרון, המוסד לביטוח לאומי משלם עד 91 ימים רצופים מיום הפציעה בהתאם לאישורי מחלה שתמציא.

20. קיבלתי דמי פגיעה לשלושה חודשים.  האם אני יכול לעבוד בתקופה זו?

בתקופה של דמי הפגיעה אינך יכול לעבוד. יש אפשרות לעבוד בהיקף מופחת ודמי הפגיעה יהיו מופחתים אף הם.

21. אני עובד גם כשכיר וגם כעצמאי.  נפגעתי בעבודה.  על פי מה הביטוח הלאומי ישלם לי?  על פי המשכורת כשכיר?  או על פי הכנסותי כעצמאי?

המוסד לביטוח לאומי אמור לשלם לך על פי הכנסותיך כעצמאי וכשכיר גם יחד.

22. שברתי את הרגל ואני מגובס לחצי שנה, האם ביטוח לאומי ישלם לי על התקופה הזו?

המוסד לביטוח לאומי ישלם לך עד 91 ימים, לאחר מכן עליך לגשת לוועדה רפואית, שאם זו תקבע לך נכות     זמנית פחותה מ-100% תוכל לבקש השלמה ל-100% נכות (נכה נזקק) וכך תוכל לקבל תשלום על כל ששת החודשים. 

23. אני מקבל קצבת נכות כללית ועכשיו נפצעתי בעבודה.  האם עכשיו אקבל גם קצבת נכות מעבודה במקביל?

אין כפל קצבאות בין קצבת נכות כללית לקצבת נכות עבודה, אולם תוכל תמיד לבחור את הגבוהה ביניהן.

24. אני פנסיונר, עובד מספר שעות בשבוע ונפגעתי במהלך העבודה.  האם אני יכול לתבוע את ביטוח לאומי?

בהחלט כן. ענף נפגעי עבודה לא מגביל את גיל התובע, במידה ואתה עובד ומשתכר ונפגעת בעבודה תוכל לתבוע בכל גיל.

25. ביטוח לאומי נתן לי שנה נכות זמנית.  האם מותר לי לעבוד בתקופה זו?

בהחלט כן.

26. אני מנכ"ל, מרוויח משכורת יפה מאוד.  נפצעתי בעבודה, האם ביטוח לאומי ישלם לי השכר הריאלי שלי?

ביטוח לאומי ישלם לך 75% מהשכר ברוטו שלך עד לתקרה מוגדרת בחוק.

27. קיבלתי דמי פגיעה ל-91 יום אבל הרופא אומר שאהיה לפחות חצי שנה בבית.  מה עושים?

כאמור לעיל, לגשת לוועדה רפואית לקראת תום 91 הימים לקבל נכות זמנית ואז לבקש נכה נזקק (תקנה 18).

28. האם תמיד צריך עו"ד או חברה למיצוי זכויות, כדי לקבל את מלוא זכויותיי מן הביטוח הלאומי?

לא מזיק להתייעץ, בייחוד אם הייעוץ ללא עלות.  בתאונות פשוטות יחסית, לא תמיד צריך ליווי חיצוני.  בתאונות מורכבות או במחלות מקצוע, מומלץ להסתייע בעו"ד.

29. הוכרתי בעבר כנכה עבודה וקיבלתי מענק ו/או קצבה, אבל מצבי החמיר בתקופה האחרונה.  מה עלי לעשות?

להגיש תביעה לדיון מחדש (תקנה 36), אולם אתה חייב להביא מסמך רפואי שמראה שאכן יש החמרה במצב מהפעם האחרונה שנבדקת ע"י הוועדה הרפואית.

30. יש לי סכרת.  אני רואה פרסומים שסכרת יכולה להיות מוכרת כתאונת עבודה, האם זה נכון?  מה עלי לעשות?

ישנם מקרים שסכרת מתפרצת על רקע אירוע חריג הקשור בעבודה ובסמוך אליו (כמו פיטורין לדוגמה או ויכוח מאד חריף) ואז אפשר לקשור את הסכרת לתאונת עבודה. אלו סוג התביעות שקשות להכרה ע"י המוסד לביטוח לאומי אך אפשריות. בדומה להתקפי לב, אירועים מוחיים וכו'.

המידע הנמסר באתר האינטרנט של הארגון הינו כללי ואינפורמטיבי בלבד, ויכול לשמש כמקור מידע ראשוני לגולשים באתר בלבד. הגלישה באתר מהווה הסכמה לאמור בתנאי השימוש באתר כפי שהם וכפי שיעודכנו בעתיד בעמוד תנאי השימוש. המידע, המדריכים והייעוץ הניתנים באתר זה, ככל שניתנים, נועדו ליידוע הגולשים בלבד, ואינם יכולים לשמש כבסיס לכל הליך משפטי ו/או הליך אחר. אין להציג מידע זה ו/או תשובות הניתנות במסגרת אתר אינטרנט זה, בפני כל גוף חיצוני ואין להסתמך עליהם לכל צורך אחר החורג ממטרת האתר.
כל הזכויות שמורות - 2015 - ארגון נכי ואלמנות נפגעי תאונות עבודה בישראל
URL בניית אתרים